Leśna Willa PTTK im. Ignacego Zatwarnickiego w Komańczy

Gmina Komańcza posiada status miejscowości uzdrowiskowej. Lokalny mikroklimat zawdzięcza występowaniu wód mineralnych, sprawia to również żywiczne powietrze. Ponad 70% jej powierzchni zajmują lasy, które są pozostałością puszczy karpackiej. Wysokie walory przyrodniczo-krajobrazowe oraz przynależność Komańczy do regionu etnograficznego kultury Łemków stanowi dużą atrakcyjność tego zakątka.

Wieś Komańcza leży na wysokości 455 do 490 m n.p.m., nad brzegiem Osławicy. Pierwotnie miejscowość nazywała się Krzemienna. W okresie międzywojennym Komańcza zaczęła rozwijać się jako miejscowość letniskowa. Piętrowa willa powstała w 1934r. jako dom letniskowy. Stojący w bukowo-jodłowym lesie, na wysokości 490 m n.p.m., obiekt funkcjonował pod nazwą „Podkowiata”, później zwany „Pod Kuźnią”. Pierwotnie schronisko było dzierżawione przez Zarząd Okręgu PTTK w Rzeszowie, prowadząc w nim prymitywną, turystyczną bazę noclegową. W 1964r. zostało zakupione przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Jako że obiekt wymagał przystosowania do obsługi zorganizowanego ruchu turystycznego, w 1974r. przystąpiono do remontu i przebudowy. Schronisko zostało wówczas doprowadzone do pełnej zdolności eksploatacyjnej – wykonano prace polegające na doprowadzeniu wody, zainstalowano centralne ogrzewanie, wymieniono pokrycie dachowe, uruchomiono świetlicę i bufet turystyczny oraz wyposażono w nowy sprzęt i meble. W pobliżu powstały również domki campingowe. W czasie modernizacji obiekt został przejęty przez Zarząd OZGT PTTK w Sanoku, co pozwoliło sprawnie zakończyć kapitalny remont schroniska, w którym po dwóch latach został przywrócony ruch turystyczny. W dniu 28 listopada 2010 roku „Leśna Willa” otrzymała imię Ignacego Zatwarnickiego (20.08.1920 – 17.03.2004r.), który był członkiem Związku Walki Zbrojnej. Działając jako kurier transgraniczny przenosił broń, zaś jako przewodnik przeprowadzał przez Bieszczady polskich oficerów, starających przedostać się na Węgry. Jako jeden z pierwszych po II wojnie światowej wyznaczał i znakował szlaki bieszczadzkie oraz prowadził wycieczki i obozy wędrowne w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Był jednym z założycieli Grupy Bieszczadzkiej GOPR. W latach 1979-1989 był prezesem sanockiego Oddziału PTTK. Publikował na łamach czasopism „Sanocjana” oraz „Nasze Połoniny”.

Obecnie „Leśna Willa” jest jednym z dwóch drewnianych obiektów tamtego okresu, które przetrwały. W drugim, z którym sąsiaduje, mieści się klasztor Sióstr Nazaretanek w którym w okresie od 29.10.1955r. do 28.10.1956r. więziony był ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski. Obiekt zlokalizowany jest na szlaku wędrownym z Krynicy przez Beskid Niski w Bieszczady (w Obszarze Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego). Przez Komańczę przebiega Główny Szlak Beskidzki znakowany kolorem czerwonym. Dookoła kompleksu jest dużo miejsc do aktywnego wypoczynku: m.in. ścieżki rowerowe, trasy skitourowe, trasy biegowe. Sama nieruchomość składa się z 4-kondygnacyjnego budynku gastronomiczno – noclegowego z własnym ujęciem wody, budynku gospodarczego oraz 5 domków campingowych z czego 2 domki są po generalnej modernizacji w latach 2017 -2018. Dojazd do obiektu odbywa się z drogi gminnej wewnętrznej poprzez istniejące zjazdy. W obiekcie do dyspozycji jest 45 miejsc noclegowych, w tym 20 całorocznych, natomiast domki campingowe zapewniają w sezonie 25 miejsc.

KONTAKT

Adres: Komańcza 26

Miasto: 38-543 Komańcza

E-mail: lesnawillakomancza@gmail.com

tel.: +48 533 999 865