Hotel Palace Europa

Hotel Palace Europa
3.8/5 rating (4 votes)

Stylowy budynek Hotelu Europa jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Lublinie.

Budynek hotelu EUROPA **** został wybudowany w latach 1865 – 1867 według projektu architekta gubernialnego Ludwika Szamoty. Wzorowany był na warszawskim hotelu Europejskim, zaprojektowanym przez Henryka Marconiego - wybitnego przedstawiciela polskiego neorenesansu. Wzniesiony został na placu należącym do książąt Czartoryskich, zakupionym przez Marcina Kobylińskiego i Chaima Forsztetera. Eklektyczny gmach, usytuowany na narożu reprezentacyjnego placu, stał się jego ozdobą i pozostało tak do dziś. Część frontowa od Krakowskiego Przedmieścia ukończona została w 1866 roku, a skrzydło od Placu Litewskiego w roku następnym.


Imponujący architekturą i standardem obiekt zawsze przyciągał gości swoją nowoczesnością i komfortem. W tamtych czasach bawili tu głównie bogaci przybysze ze sfer ziemiańskich. Budynek już wówczas posiadał luksusowe łazienki, a na parterze restaurację i cukiernię hotelową. W kompleksie Europy mieściły się ponadto: wytwórnia rękawiczek, skład galanteryjny, perfumeria dla wygody pań i zakład optyczno-fizyczny. W 1878 roku właściciel zakładu - Jakub Brilant sprowadził do Lublina telefon i tu dokonał próby tego wynalazku.
Hotel w 1926 roku mocą testamentu rodziny Michelisów przeszedł na własność Lubelskiego Towarzystwa Dobroczynności. 9 września 1939 roku budynek został uszkodzony przez niemiecki nalot bombowy. Ale hotel przetrwał nalot i kilkanaście dni później Rosjanie i Niemcy świętowali w nim zwycięstwo nad Polską.

Od lipca 1940 roku, przez cały okres okupacji hotel wraz z restauracją i barem znajdował się na liscie lokali przeznaczonych wyłącznie dla Niemców. W 1944 roku wybuch bombowy lotniczej uszkodził południowo- zachodni narożnik hotelu i całkowicie zniszczył część zachodniego skrzydła.

Po zniszczeniach II wojny światowej gmach odbudowano, zachowując dawny wygląd. Po wojnie upaństwowiony Hotel i Restauracja Europa cieszyły się bardzo dobrą renomą.
W 1991 roku decyzją  Wojewody Lubelskiego budynek przeszedł w ręce PTTK. Przez długie lata w obiekcie funkcjonował Dom Wycieczkowy prowadzony przez PTTK, w późniejszym czasie został przekształcony na hotel.

Do dziś w hotelu znajdują się medaliony przedstawiające króla Jana III Sobieskiego i Marysieńkę. Jak głosi legenda, kto pod nimi przysiągł sobie miłość, a noc poślubną spędził w pobliskim apartamencie, ten miał zagwarantowane szczęśliwe i dostatnie życie.

Kilka egzemplarzy pierwotnych i zabytkowych elementów (np. secesyjne wewnętrzne drzwi na I piętrze) pozostało odrestaurowanych i wkomponowanych w nową aranżację. Hotel Europa został wpisany do zabytków architektury i umieszczony na lubelskim szlaku turystycznym. Dziś Europa jest jednym z najbardziej ekskluzywnych hotelu w mieście o niezwykłej historii.

Od 2007 roku Hotel posiada kategorię 4 gwiazdek. Hotel posiada 73 komfortowe pokoje w tym:
•    11 pokoi jednoosobowych
•    62 pokoje dwuosobowe
•    2 Apartamenty Prezydenckie
Pokoje hotelowe wyposażone są w: suszarkę do włosów, telefon w pokoju i w łazience, minibar, bezpłatny dostęp do internetu oraz room service.

Hotel dysponuje pokojami dla osób palących oraz niepełnosprawnych

Restauracja mieszcząca się na parterze Hotelu dysponująca 54 miejscami.

Obecnie prowadzone są prace modernizacyjne.

Specyfikacje

 • Typ pokoi: 11 pokoi jednoosobowych, 62 pokoje dwuosobowe, 2 Apartamenty Prezydenckie
 • Liczba pokoi: 73
 • Opis dodatkowy:

  Kontakt:

  HOTEL PALACE EUROPA
  ul. Krakowskie Przedmieście 29, 20-002 Lublin

  Recepcja
  tel. +48 81 535 03 70
  e-mail: recepcja@hotelpalaceeuropa.pl

Udostępnij

Mapa Hoteli PTTK

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz budżetu Państwa.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz budżetu Państwa.